Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Karmy dla psów

Golden Retrievery są niepohamowanymi żarłokami, toteż kiedy Golden ociąga się z jedzeniem trzeba natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Na rynku dostępne są liczne gotowe karmy dla psów w pełni pokrywające zapotrzebowanie organizmu, stosownie do wieku i aktywności psa.

Karma puszkowana

Na rynku znaleźć można puszkowane karmy o najróżniejszych smakach, wspaniale zaspokajające apetyt każdego Goldena. Są to zwykle karmy wysokobiałkowe, które trzeba mieszać z gotowanymi płatkami, które są źródłem węglowodanów i błonnika oraz stanowią wypełniacz.

Suche płatki

Suche płatki dodaje się do karmy puszkowanej jako bogaty w błonnik wypełniacz. Gryzienie ich to znakomite ćwiczenie dla szczęk.

Kompletne suche karmy

Znakomicie przygotowana kompletna sucha karma jest bardzo wygodna w użyciu. Skoncentrowana ma zwykle czterokrotnie wyższą wartość kaloryczną niż karma w puszkach, toteż zwykle daje się jej znacznie mniej. Można ją dłużej przechowywać. Na rynku dostępne są różnorodne karmy odpowiednie dla każdego wieku i kondycji, także diety wspomagające leczenie rozmaitych schorzeń.
 - Wysokoenergetyczna - Szczenięta potrzebują jej do prawidłowego rozwoju.
 - Podstawowa - Karma dla dorosłych psów pokrywająca zapotrzebowanie średnio aktywnego psa.
 - Niskokaloryczna - Starzejące się, otłuszczone lub mało aktywne psy wymagają karmy niskoenergetycznej.
 - Czyszczące zęby - Twarde krokiety czyszczą zęby z kamienia i utrzymują w zdrowiu śluzówkę.

Karmy półsuche

Tego rodzaju karmy mają trzykrotnie większą wartość kaloryczną niż karmy w puszkach. Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów nie należy ich podawać psom chorym na cukrzycę. Mogą stać w misce przez cały dzień, co zresztą przy Goldenie nigdy się nie zdarza.

Gryzaki dla psów

Duże, twarde gryzaczki dają zajęcie zębom i masują dziąsła, zaś na twardych kościach pies może połamać zęby.

Smakołyki i ciasteczka

Smakołyki są zwykle wysokokaloryczne. Ich nadmiar nieodmiennie prowadzi do nadwagi, toteż wydzielane psu ciasteczka trzeba uwzględnić, wyliczając dzienną dawkę kaloryczną dla naszego pupila według zasady: im więcej smakowitych nagród, tym mniejsze porcje obiadowe.

Obiady domowe

Zasadniczo można przyjąć, że prawidłowo zestawiony dla człowieka posiłek jest również odpowiedni dla psa, z tą różnicą, że ostre przyprawy mogą spowodować liczne sensacje żołądkowe. Pies nie powinien być karmiony prosto z naszego talerza, lecz dostać posiłek w swojej misce.

Dieta chorych psów

Rozliczne choroby, jak alergie, choroby serca, nerek czy otyłość wymagają odpowiedniej diety wspomagającej leczenie. Na rynku jest bardzo wiele rodzajów karm leczniczych, ale trzeba je stosować w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Mieszanka w niewielkich kęskach jest najlepsza dla zdrowiejących psów. Diety dla chorych psów wspomagają leczenie farmakologiczne.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis