Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Wzory zachowań psów Golden Retriever

Przejdź do:   Historia rasy    Wzorzec rasy

Osobowość psa kształtowana jest poprzez doświadczenia własne we wczesnym szczenięctwie pod opieką suki oraz później pod opieką właściciela. Pewne cechy charakteru i skłonności są jednak dziedziczne, co pozwala na określenie dla danej rasy wzorów zachowań.

Podatność na układanie / posłuszeństwo

Golden Retriever to jedna z najszybciej uczących się ras, ustępująca jedynie Labradorom i Owczarkom Niemieckim. Wyhodowany do ścisłej współpracy z człowiekiem, Golden szybko reaguje na komendy i jest bardzo lojalny i oddany właścicielowi.

Zabawy z innymi psami

Psy myśliwskie trzymano i używano do polowań zwykle w sforze, toteż mają one największą skłonność do zabaw z innymi psami spośród wszystkich ras. Pod względem ujawnianych zachowań przyjacielskich goldeny tylko nieznacznie ustępują Labradorom.

Szczekanie w obronie domu

Golden podobnie jak spokrewniony z nim Nowofunland i Labrador Retriever jest wyjątkowo marnym stróżem. Można się spodziewać, że Golden prędzej zaprowadzi złodzieja do miejsca ukrycia rodzinnych precjozów niż stanie w ich obronie.

Potrzeba ruchu

Golden potrzebuje bardzo dużo ruchu i różnorodnych bodźców psychicznych, większe potrzeby pod tym względem mają tylko Kelpie, Australian Cattle Dog i Chesapeake Bay Retriever, chociaż wczesne doświadczenia mają tu znacznie większe znaczenie niż cechy dziedziczne.

Zachowanie wobec obcych dzieci

Przyjacielski Golden Retriever jest jedną z najspokojniej zachowujących się wobec obcych dzieci ras, co wcale nie znaczy, że małe dzieci należy pozostawiać z psem bez opieki, choćby był on najspokojniejszy na świecie.

Opanowanie w zaskakujących sytuacjach

Goldeny, podobnie jak Nowofunlandy, Labradory, Cairn Terriery i Buldogi Francuskie zdają się być niewzruszone wobec obcych dźwięków, nowego otoczenia i ludzi. Cecha ta, podobnie jak łatwy, układny charakter, wynika z historii rasy i jej użyteczności.

Niszczycielstwo w samotności

Goldeny, które zostają same, mają trochę większą skłonność do niszczycielstwa niż przeciętnie. Psy dobrze wybiegane, którym pozostawiono ulubione zabawki, są znacznie mniej skłonne do drapania podłogi, zdzierania podłogi czy gryzienia mebli.

Nauka czystości w domu

Większość psów szybko uczy się zachowania czystości w domu. Goldeny ustępują pod tym względem tylko Labradorom i Owczarkom Niemieckim. Psy tej rasy uczą się niezwykle szybko i chętnie, co wynika z chęci zadowolenia właściciela i sumiennego charakteru.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis