Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Wystawa psów rasowych

Udział w wystawie wymaga poświęcenia czasu na przygotowanie i trening psa. Na każdej wystawie pies oceniany jest zawsze według wzorca rasy zarówno pod względem budowy jak i temperamentu.

Obowiązki wystawcy

Warto wcześniej obejrzeć wystawę, aby wiedzieć jak się potem na ringu zachować i czego nauczyć psa. Pies zgłoszony na próby polowe musi być posłuszny i przejść trening specjalistyczny, na wystawie zaś ocenia się jego urodę i charakter zgodne ze wzorcem rasy. Pies musi być prawidłowo zaprezentowany i pewny siebie, musi akceptować to, że dotykają go obcy.

Przygotowania do wystawy

Zanim pokażemy psa na wystawie trzeba się upewnić czy pies jest w dobrej kondycji, oczyścić mu zęby i uszy. Psa kąpiemy na kilka dni przed wystawą, aby włos ułożył się naturalnie, odżywek do włosa używamy tylko po zasięgnieciu porady u bardziej doświadczonych wystawców. Obcinamy pazury i strzyżemy łapy oraz formujemy pióra na łapach i ogonie. Niedozwolone są inne zabiegi kosmetyczne czy chirurgiczne mające poprawić wygląd psa.

Postawa wystawowa

Wchodzimy na ring z psem, gdy przyjdzie kolej na naszą klasę. Budowę psa sędzia będzie oceniał rękami, dotykając poszczególnych partii ciała. Jest to też doskonała okazja do oceny temperamentu i zachowania psa. Strachliwe lub agresywne psy mogą być wyproszone z ringu.

Ocena psa w ruchu

Po ocenie budowy sędzia ocenia też psa w ruchu, prosząc o zrobienie kółka. Wpływ na ocenę ma sposób pokazania psa, współpraca psa i właściciela na ringu. Im lepiej pokazany jest pies, tym większe szanse na wygraną. Na dużych wystawach niektórzy zatrudniają profesjonalnych handlerów prezentujących psy na ringu.

Wybór najlepszego psa w rasie

Po opisaniu wszystkich psów w klasie, sędzia pozostawia na ringu tylko najlepsze spośród, których wybiera zwycięzce rasy danej klasy, przyznając miejsca lokatowe. Zwycięzcy klas konkurują o tytuł najlepszego w rasie.

Przyjemny dzień

Udział w wystawie powinien być przyjemnością dla psa i całej rodziny. Jeśli mamy duże ambicje na ważne wystawy warto wynająć handlera, mniejsze można traktować jako rozrywkę, okazję do spotkań z innymi miłośnikami rasy oraz wymiany doświadczeń.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis