Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Wychowanie szczeniaka Golden Retriever

Szczeniaki Goldeny z chęci zasłużenia się właścicielowi uczą się bardzo szybko. Jak tylko szczeniak przyjdzie do naszego domu, należy przystąpić do uczenia do posłuszeństwa i czystości, nagradzając pożądane zachowanie.

System nagród

 • Nagrody słowne

  Zadowolenie właściciela może wyrażać się w pełnych entuzjazmu słowach oraz w akceptującej postawie całego ciała. Goldeny to pilni uczniowie, natychmiast reagujący na ton głosu i zachowanie właściciela. Chcąc zasłużyć na nagrodę uczą się bardzo szybko, zwłaszcza jeśli słowa poparte są pieszczotą lub smakowitym kąskiem.
 • Pieszczota w nagrodę

  Szczeniaki uwielbiają pieszczoty i dopraszają się o nie, toteż jest to znakomity bodziec do nauki, bowiem malec szybko pojmuje, że odpowiednim zachowaniem może zasłużyć na przyjemność.
 • Smakołyk w nagrodę

  Golden retrievery uwielbiają jedzenie. Smakowite, niskokaloryczne kąski lub tabletki witaminowe są najlepszym bodźcem do nauki. Golden bowiem zrobi wszystko, aby zasłużyć na taką nagrodę, wykonując każde polecenie.

Zabawki dla szczeniaka

 • Zabawki jako nagroda

  Szczeniak łatwo może się znudzić stale dostępną zabawką, jeśli natomiast dostaje ją tylko w określonych okolicznościach, np jako nagrodę za odpowiednie zachowanie, jest ona dla niego stale atrakcyjna. Pies powinien mieć do wyboru najwyżej trzy zabawki.
 • Odpowiednie zabawki do gryzienia

  Szczeniaki uwielbiają zabawki o intensywnym zapachu, które można gryźć, podrzucać i łapać. Właściwie zabawki stymulują rozwój psychiczny i fizyczny malca. Trzeba uważać, aby nie były - zwłaszcza te piszczące - zbyt małe, łatwo mogą zostać połknięte. Po skończonej zabawie zabawki należy sprzątnąć, aby malec zapamiętał, że należą do właściciela.

Nauka czystości

 • Na gazetę

  Szczeniak zwykle załatwia się po przebudzeniu, jedzeniu czy zabawie. Trzeba go wtedy szybko przenieść na gazetę i pochwalić, gdy się załatwił. Nie ma sensu karać malca, gdy zdarzy mu się "wypadek", ale gdy złapiemy go na gorącym uczynku, przenosimy go na gazetę mówiąc spokojnie, ale stanowczo "nie".
 • Na dworze

  Trzymiesięczne Goldeny potrzebują opróżnić pęcherz mniej więcej raz na cztery godziny. Kawałek "pachnącej" gazety na spacerze przypomni malcowi po co został wyprowadzony. W trakcie załatwiania warto używać wybranej komendy, jak "pipi" czy "szybko", a malec czybko nauczy się załatwiać na komendę.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis