Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Psy pracujące, pies przewodnik - Szkolenie

Pies przewodnik


Choć rasa Golden Retriever powstała nie tak dawno, jej liczne zalety i zdolności szybko zapewniły jej uznanie na całym świecie. Przez lata starannie planowana hodowla utrwalała i rozwijała wrodzone cechy psa pracującego, które dziś czynią z Goldena znakomitego przewodnika niewidomych i opiekuna niepełnosprawnych.

Wykwalifikowany przewodnik

Średnie rozmiary, podporządkowanie człowiekowi, łatwość uczenia się, a przede wszystkim zrównoważony temperament Goldena, czynią z niego idealnego psa przewodnika. Cechy charakteru i predyspozycje sprawiają, że mniej niż 30% psów odpada w trakcie szkolenia jako nie nadające się do tej pracy. Wielka uczuciowość Goldena jest dodatkową zaletą we współpracy z niepełnosprawnymi.

Pies przewodnik

Pomocnicy niepełnosprawnych

Niezwykłe zdolności Goldenów mogą być wykorzystane do pomocy niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich - od ciągnięcia wózka po otwieranie drzwi i naciskanie guzików windym, a nawet otwieranie pralki i wyjmowanie z niej prania. Psy i ich zdolności przyciągają uwagę ludzi, co ułatwia niepełnosprawnym nawiązywanie kontaktów.

Nieoceniony pomocnik

Goldeny mają naturalną skłonność do aportowania i łatwo je nauczyć przynoszenia na komendę określonych przedmiotów. Niektóre wyjątkowo uzdolnione Goldeny mogą z powodzeniem zastąpić słuch głuchym, zwracając uwagę właściciela na określone dźwięki, jak dzwonek do drzwi czy płacz dziecka. Młode, zbyt żywe do roli przewodnika psy mogą znakomicie spełniać funkcję uszu niesłyszących.

Z wizytą w szpitalu

W wielu krajach Goldeny z powodzeniem spełniają rolę "psów na receptę" przychodząc z regularnymi wizytami do leżących w spzitalu przewlekle chorych czy odwiedzając pensjonariuszy domów starców. Goldeny świetnie się do tego nadają z racji swej uczciwej natury. Są też na tyle duże, aby ludzie unieruchomieni mogli je głaskać. Lekarze i personel szpitalny doceniają zbawienny wpływ, jaki te wizyty mają na chorych i w pełni je aprobują.

Specjalistyczne szkolenie


Golden Retriever jest znakomitym psem użytkowym. Świetny aporter, zwycięzca prób polowych - słowem pies do wszystkiego o doskonałych warunkach fizycznych, karny, bardzo szybko uczący się.

Pomocnik myśliwego w polu

Nawet jeśli Golden nauczony jest aportowania, przed udziałem w polowaniach niezbędny jest trening specjalistyczny pod okiem doświadczonego trenera. Pies musi oswoić się z bronią palną, nauczyć wyszukiwać postrzałki i przynosić je nieuszkodzone. Wszystkich tych umiejętności pies może z łatwością nabrać na specjalistycznych kursach.

Do nauki aportowania używamy woreczków z piaskiem. Instynkt aportera jest u tego psa silnie rozwinięty, ale musi się nauczyć przynoszenia przedmiotów do rąk właściela. Trening rozpoczynamy w domu, następnie przenosimy lekcje na świeże powietrze i nieznany teren.

Zaawansowane kursy posłuszeństwa

Zaawansowane kursy posłuszeństwa doskonale rozwijają wrodzone zdolności psa. W kursach podstawowych mogą uczestniczyć już sześciomiesięcznie szczeniaki. Bardziej zaawansowanekursy dla starszych dla starszych psów obejmują chodzenie przy nodze w różnych tempach, wydłużone komendy "siad", "leżeć", "zostań" nawet do 10 minut poza zasięgiem wzroku właściciela, odchodzenie, warowanie i powrót oraz pracę na śladzie.

Kursy zręczności

Trening zręcznościowy wymaga spostrzegawczości, pewności siebie, reagowania na komendy, znakomicie rozładowuje nadmiar energii. Na torze znajduje się wiele przeszkód do pokonania w tym równoważnia, tunel, rękaw, kładka, ściana. Trening wymaga cierpliwości, a pies powinien ukończyć pierwszy rok życia. Trzeba pamiętać, że pies i właściciel razem tworzą drużynę. W kursach mogą uczestniczyć wszystkie psy, niezależnie od wieku. Retriever nie jest tak szybki jak inne rasy, ale z entuzjazmem i dokładnie pokonuje przeszkody.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis