Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Pielęgnacja Golden Retrievera

Szczególną uwagę zwracamy na to czy w obwisłych uszach zbyt szybko nie odkłada się wosk i czy długa sierść nie jest zabrudzona. Najlepiej codziennie poświęcić kilka chwil na rutynową kontrolę czystości.

Zwykle psy lubią zabiegi pielęgnacyjne, ale zdarza się, że dominujące samce nie chcą się im poddać. Aby uniknąć ewentualnych problemów trzeba wprowadzić codzienny rytuał pielęgnacji, kiedy szczeniak jest mały. Opornym szczeniakom każemy leżeć unosząc im tylną nogę w górę, co jest typowym gestem poddania się psa.
 • Pielęgnacja oczu
  Bystre i błyszczące oczy o ciemnoróżowych spojówkach to oznaka zdrowia. Przemywanie oczu, pielęgnacja oczu, środki do pielęgnacji.

 • Czyszczenie zębów
  Zęby Goldena czyścimy raz w tygodniu miękką szczoteczką masując przy tym dziąsła. Zapobieganie kamieniowi nazębnemu.

 • Pielęgnacja uszu
  Kontrolujemy uszy sprawdzając czy nie ma nadmiaru wosku oraz zwracając uwagę na zapach i barwę ucha sygnalizujące stan zapalny oraz obecność ciał obcych.

 • Obcinanie pazurów
  Pazury Golden Retrievera rzadko wymagają przycinania. Najlepiej obcinać je po kąpieli, kiedy są miękkie. Należy bardzo uważać, aby nie ciąć zbyt głęboko, bo można naruszyć rdzeń.

 • Higiena odbytu
  Saneczkowanie lub obsesyjne lizanie okolic odbytu może być sygnałem zatkanych gruczołów okoloodbytowych. Gruczoły trzeba opróżnić.

 • Mycie łap
  Błoto często zasycha pomiędzy poduszkami łap i na obfitym włosie, toteż łapy trzeba myć często w chłodnej wodzie, starannie czyszcząc.

 • Pielęgnacja sierści
  Codzienne szczotkowanie ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania pięknego, lśniącego wyglądu sierści Golden Retrievera. Znacznie więcej czasu trzeba poświęcić kiedy pies linieje.

 • Kąpiel psa
  Kąpiele są niezbędne, gdy pies jest brudny i ubłocony, gdy ma chorą skórę lub gdy jego sierść straci połysk. Częste kapiele w sierści psa zmniejszają ilość substancji, na które wielu ludzi reaguje alergią.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis