Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Historia Golden Retriever

Przejdź do:   Wzory zachowań    Wzorzec rasy

Powstanie rasy Golden Retriever


Około 6000 lat temu dzięki selektywnej hodowli wyodrębniły się różne rasy psów: od niewielkich psów do towarzystwa po duże psy do walk. Znacznie później, około 1000 lat temu, polowanie przestało być jedynym sposobem zdobywania pożywienia, a stało się sportem i przyjemnością, która wymagała odpowiedniego rytuału, broni i oczywiście wyspecjalizowanych ras psów. Wśród nich szczególnie cennym ze względu na wrodzone umiejętności stał się Golden Retriever, znakomicie wyszukujący zarówno martwą jak i ranną zwierzynę, którą delikatnie aportuje wprost do nóg właściciela.

Pierwsze mioty Goldenów

We wspaniałym szkockim domostwie lorda Tweedmouth z krycia Belle (tweed water spanielki) Nousem urodziły się w 1868 roku cztery złote szczeniaki - Ada, Cowslip, Crocus i Primrose - wszystkie bardzo przypominały znane dziś Golden Retrievery. Cowslip była kryta tweed water spanielem, dając początek linii Goldenów.

Znani hodowcy

Lord Tweedmouth bez większego trudu spopularyzował Goldeny wśród arystokracji wiktoriańskiej Anglii rozdając złote szczenięta swoim przyjaciołom, którzy zajmowali się hodowlą tych psów w latach dwudziestych.

Angielskie próby polowe

W 1904 roku czekoladowy Flat Coated Retriever wygrał konkurs aportowania. Goldeny po raz pierwszy pokazano na wystawie w Crystal Palace w 1908 roku jako "Flat Coats, Golden". Nazwa Golden Retriever przyjęła się w roku 1920.

Na emigracji

W 1884 roku syn lorda Tweedmouth wyemigrował przez Kanadę do Teksasu zabierając ze sobą Goldenkę Lady. Rasa rozprzestrzeniła się w latach trzydziestych.

Współczesne Golden Retrievery


Golden Retriever Szczenię Znane dziś Golden Retrievery powstały w ubiegłym stuleciu, kiedy gwałtownie wzrosło zainteresowanie wyspecjalizowanymi psami myśliwskimi, które współpracując z myśliwym aportowały strzeloną zwierzynę. Z czasem ich niezwykłe zdolności wykorzystano w innych dziedzinach. Goldeny znakomicie sprawdzają się jako pomocnicy niepełnosprawnych i na całym świecie są w tej roli tak popularne jak Labradory. Goldeny i krzyżówki Goldenów z Labradorami są świetnymi przewodnikami niewidomych. Ich temperament sprawia, że znakomicie pracują jako psy terapeutyczne w szpitalach i domach starców. Miłośnicy rasy podkreślają niezwykłą chęć zadowolenia wszystkich członków rodziny i to, że Golden nigdy nie okazuje niezadowolenia czy zmęczenia, gdy ma okazję towarzyszyć człowiekowi.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis