Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Hodowla Golden Retrieverów

Rozród

Choć Golden Retrievery rozmnażają się łatwo i nie ma większych kłopotów przy kryciu i porodzie, każda decyzja o posiadaniu szczeniaków powinna być podjęta po głębokim namyśle. Na każdym hodowcy spoczywa obowiązek nie tylko za szczepienia, ale także za rozwój rasy.

Instynkt rozrodczy

Do krycia może przystąpić zdrowy 10-miesięczny pies. Sukę najlepiej kryć po ukończeniu drugiego roku życia - zwykle przy trzeciej cieczce. Wtedy jest ona emocjonalnie gotowa do odchowania szczeniąt. Owulacja ma zwykle miejsce 10-12 dnia od rozpoczęcia cieczki. Krycie powinno odbywać się w miejscu zamieszkania psa.

Stwierdzenie ciąży

Owulację, optymalny czas efektywnego krycia, cechuje podwyższony poziom progesteronu we krwi. Natomiast ciąży u suki nie da się potwierdzić testami krwi lub moczu. Można ją stwierdzić poprzez ultrasonografię w trzecim tygodniu od krycia lub nieco później, badaniem przez dotyk.

Potrzeby ciężarnej suki

W pierwszym miesiącu ciąży suka potrzebuje tyle samo ruchu co zwykle, potem rosnące płody w sposób naturalny ograniczają jej ruchliwość. Mniej więcej w szóstym tygodniu trzeba zwiększyć rację żywieniową o ok. 30%. Należy zadbać o prawidłową dawkę i proporcję wapnia i fosforu niezbędnych do budowy kośćca płodów.

Układ rozrodczy psa i suki

U suki cieczka występuje zwykle dwa razy do roku, ale płodne są tylko trzy dni w każdym cyklu i tylko wtedy suka może być efektywnie pokryta. Psy natomiast są chętne do krycia cały rok. U suki cieczki występują do późnej starości i nie ma zjawiska menopauzy, choć krycie w późniejszym wieku może być ryzykowne. Ciąża trwa około 63 dni.

Odpowiedzialna hodowla

Planując miot warto zasięgnąć porady weterynarza oraz porozmawiać z doświadczonymi hodowcami. Należy upewnić się, że planowane krycie i para hodowlana są dobrane prawidłow, a szczenięta będą spełniać wymagania wzorca. Rodzice powinni być przebadani w kierunku dysplazji. Lekarz weterynarii może zalecić również test w kierunku częstej u psów brucellozy. Nie należy dopuszczać do urodzenia szczeniąt przypadkowych lub niechcianych. Jeśli decydujemy się na miot, naszym obowiązkiem jest również znalezienie domu dla każdego szczeniaka.

Przed i po porodzie

Krótko przed spodziewanym porodem należy przyzwyczaić sukę do pudła porodowego i umówić się z lekarzem weterynarii, aby był dostępny pod telefonem w przypadku zaistniałych komplikacji. Te u Goldenów zdarzają się rzadko, ale dobrze jest, by po porodzie zarówno sukę jak i szczeniaki obejrzał ktoś doświadczony.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis