Goldeny Retrievery Wzorzec Golden Retriever
Golden Retriever Retriever złoty Golden Retriever
O rasie Golden RetrieverZdrowiePielęgnacjaŻywienieWychowanieHodowla Golden RetrieverSzkolenieWystawy psów rasowych

Dysplazja biodrowa

Dysplazja stawów biodrowych (ang. Hip Dysplasia, HD) jest cechą dziedziczną, ale zależy też od wagi i rodzaju aktywności fizycznej w okresie rozwoju. Dysplazja polega na spłyceniu panewki miednicy i zmianach kształtu kości udowej, która zamiast okragłej staje się zbyt mała i traci swój naturalny kształt. Oznaką choroby mogą być: ostrożne wstawanie i kładzenie się, kulawizna jednej lub obu kończyn tylnych, sztywny chód, krótki wykrok, bieg na zajączka (pies odbija się z obu kończyn naraz), problemy ze wskakiwaniem np. do samochodu i wchodzeniem po schodach, sztywność kończyn, pogarszanie się kulawizny po dużym wysiłku, niechęć do ruchu, po niewielkim wysiłku pies długo odpoczywa w pozycji siedzacej.

Zdjęcia RTG stawów biodrowych umożliwiające wpis do rodowodu wykonywane są w Polsce po osiągnięciu przez psa/sukę wieku 15 miesięcy. Zdjęcia wykonuje się po podaniu środków uspokajających. Psa układa się na grzbiecie z nogami wyciągniętymi do tyłu i lekko skierowanymi do wewnątrz. Takie ułożenie psa bez podania odpowiednich środków uspokajających jest zbyt bolesne i niewygodne dla przytomnego psa.

W Polsce jest niewielu lekarzy uprawnionych do odczytu zdjęć RTG i wpisu do rodowodu:
  • Gdańsk - Prof.dr hab. Antoni Kopczewski,
  • Lublin - dr Renata Komsta oraz Prof. dr hab. Stanisław Koper,
  • Olsztyn - dr hab. Marek Nowicki,
  • Poznań - dr Waldemar Golec,
  • Warszawa - dr Barbara Blenau oraz dr Tadeusz Narojek,
  • Wrocław - dr Jan Siembieda.

Dysplazja biodrowa Wyniki badań:

- HD A - stawy wolne od dysplazji, idealne
- HD B - stawy nie idealne, ale wolne od dysplazji
- HD C - stawy z lekka dysplazją
- HD D - stawy ze średnią dysplazją
- HD E - stawy z ciężka dysplazją

W Polsce z założenia do hodowli przeznaczone są psy z wynikiem A i B. W wielu krajach wprowadzono już wśród hodowców obowiązek badań i wyniki są stosowane jako kryterium dopuszczenia do hodowli. W Polsce obowiązku nie ma, jednak każdy dobry hodowca wykonuje prześwietlenie. Należy pamiętać, że jest to choroba dziedziczna. Jeśli zależy nam na zdrowym szczeniaku to poprośmy hodowcę o wyniki badań i sprawdźmy czy rodzice i dziadkowie mają zdrowe stawy.


Golden   O rasie   Wzorzec   Zdrowie   Pielęgnacja   Żywienie   Wychowanie   Hodowla   Szkolenie   Wystawy   Forum Golden   Kontakt

Inne retrievery: Labrador Retriever Retriever Serwis